Kulttuurikasvatus

Kulttuuriopetussuunnitelma Kulttuurikello

Kulttuuriopetussuunnitelma Kulttuurikello on osa perusopetuksen yleistä opetussuunnitelmaa. Kulttuurikello sisältää taidetyöpajat 1.-9. luokille, vuosittaisen konserttivierailun, kirjastovierailuja, 7. luokkalaisten taidemuseovierailun ja opettajien perehdyttämisen taidetyöpajojen sisältöihin ja taidelähtöisiin menetelmiin.

Kulttuurikellon toteuttamisesta vastaavat opetus-, kulttuuri- ja kirjastopalvelut.
Kulttuuripäällikkö Anne Patrikainen, anne.patrikainen@muurame.fi, p. 014 659 733
Kirjastojohtaja Tuire Vesterinen, tuire.vesterinen@muurame.fi, p. 014 659 753
Kulttuuriyhdysopettaja Heini Kokko (Kinkomaan koulu), heini.kokko@edu.muurame.fi
Kulttuuriyhdysopettaja Pekka Välimaa (Nisulanmäen koulu), pekka.valimaa@edu.muurame.fi
Kulttuuriyhdysopettaja Jouni Miettunen (Isolahden ja Niittyahon koulut), jouni.miettunen@edu.muurame.fi
Kulttuuriyhdysopettaja Riitta Reijonen (Mäkelänmäen koulu), riitta.reijonen@edu.muurame.fi

Kulttuurikellon esittely
Kulttuurikellon vuosisuunnitelma

Kulttuurikaruselli

Kulttuurikaruselli on Muuramen varhaiskasvatuksen kulttuurikasvatusohjelma, joka pitää sisällään taidetyöpajoja vuosittain kohdennettaville lapsiryhmille, henkilökunnan koulutusta ja erilaisia kulttuuritapahtumia.

Kulttuurikarusellin  toteuttamisesta vastaavat varhaiskasvatus- ja kulttuuripalvelut.
Kulttuuripäällikkö Anne Patrikainen, anne.patrikainen@muurame.fi, p. 014 659 733
Päiväkodin johtaja Tuija Kuha, tuija.kuha@muurame.fi, 014 659 708

Lasten- ja nuortenkulttuurikeskus Kulttuuriaitta

Kunnan kulttuuri-, opetus- ja varhaiskasvatuspalveluiden lisäksi Kulttuurikelloa ja Kulttuurikarusellia rahoittaa Opetus- ja kulttuuriministeriö lastenkulttuurikeskusten verkoston kautta. Muurame on mukana verkostoon kuuluvassa Lasten- ja nuortenkulttuurikeskus Kulttuuriaitassa.

Kulttuuriaitta on Jyväskylän, Muuramen, Hankasalmen, Toivakan, Uuraisten, Laukaan, Petäjäveden, Keuruun ja Multian alueella toimiva lasten- ja nuorten kulttuurin yhteistyöverkosto.
Kulttuuriaitan toiminnan koordinoinnista vastaa Jyväskylän kaupungin kulttuuripalvelut. Kulttuuriaitta on Suomen lastenkulttuurikeskusten liiton jäsen. Toimintaa rahoittaa opetus- ja kulttuuriministeriö sekä toimialueen kunnat. Kulttuuriaitta suunnittelee ja kehittää toimintaansa moniammatillisissa työryhmissä yhteistyössä toimialueensa taiteilijoiden, taidekasvattajien, taide- ja kulttuurilaitosten sekä yhdistysten kanssa.