Varhaiskasvatus

Varhaiskasvatuspalveluihin kuuluu lasten varhaiskasvatus, esiopetus, lastenhoidon tuet ja kerhotoiminta.
Varhaiskasvatuspalvelut kuuluvat lapsi- ja perhepalveluiden lautakunnan alaisuuteen.
Muuramessa on 6 kunnallista ja 3 yksityistä päiväkotia (yhdessä ilta- ja vuorohoito), esiopetusryhmät kyläkouluilla, 
n.6 perhepäivähoitajaa, joista 1 on yksityisiä ja 1 ryhmäperhepäiväkoti.

Varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen työ- ja loma-ajat

TOIMINTAVUOSI 2021 - 2022>

Supistetun varhaiskasvatuksen ajat. Hoito järjestetään Rajalan ja Leikarin päiväkodeissa.

Syysloma:  18.–22.10.2021
Joululoma: 27.12.2021-7.1.2022
Talviloma: 28.2-4.3.2022
Kesäloma: 27.6-29.7.2022

Varhaiskasvatuksen toimisto

Varhaiskasvatusjohtaja
Jaana Vähäpesola
Virastotie 8 (PL 1), 40950 Muurame
puh. 040 547 9905
jaana.vahapesola@muurame.fi

Varhaiskasvatuspalveluiden sihteeri
Jaana Lahtonen
Virastotie 8 (PL 1) 40950 Muurame
puh. 050 384 7630
jaana.lahtonen@muurame.fi

Varhaiskasvatusta tukevat palvelut ja toimijat 2020-2021>

Tietosuojaselosteet ja käyttöohjeet

EFFICA VARHAISKASVATUKSEN TIETOSUOJASELOSTE >

LÄSNÄ TIETOSUOJASELOSTE >

VARDA TIETOSUOJASELOSTE >

VARHAISKASVATUSTIETOJEN KATSELUNÄKYMÄN KÄYTTÖOHE>

MIKÄ VARDA? >

Kunnalliset asiakasmaksut

Kunnalliset asiakasmaksut 1.8.2021 >

RAJALAN PÄIVÄKOTI 

Mertamäentie 2, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja 
Anna-Maria Pursiainen
puh. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi


KELTASIIPI

Auringot:       puh. 050-465 1633
auringot.rajala@muurame.fi

Tähdet:         puh. 040 848 0237
tahdet.rajala@muurame.fi

SINISIIPI

Delfiinit         puh. 050 408 0695
delfiinit.rajala@muurame.fi

Valaat           puh. 040 588 5469
valaat.rajala@muurame.fi

PUNASIIPI

Karpalot        puh. 040 718 8691
karpalot.rajala@muurame.fi

Vadelmat       puh. 050 534 0526
vadelmat.rajala@muurame.fi

VIHERSIIPI   

Hepokatit      puh. 040 848 0653
hepokatit.rajala@muurame.fi

Korennot       puh. 040 585 6071
korennot.rajala@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Outi Eloranta
puh. 040 592 2647
outi.eloranta@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Pirre Toivonen
puh. 050 329 1361
pirre.toivonen@muurame.fi

LÖYTÖRETKEN PÄIVÄKOTI (0-5 v.)

Osoite: Kaijalantie 2, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Seikkailijat  puh. 050 598 0793
loytoretki.seikkailijat@muurame.fi

Tutkijat       puh. 050 400 8534
loytoretki.tutkijat@muurame.fi

Valloittajat   puh. 050 475 3621
loytoretki.valloittajat@muurame.fi

 

Päiväkodin apulaisjohtaja
Riikka Honkanen
puh. 0400-237150
riikka.honkanen@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Kati Immonen
puh. 050 465 2138
kati.immonen@muurame.fi

 

NIITTYAHON PÄIVÄKOTI (5-6 v.)

puh. 040 585 3041 
Osoite: Männikkötie 5. 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja
Anna-Maria Pursiainen
Mertamäentie 2, 40950 Muurame
puh. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Outi Eloranta
puh. 040 592 2647
outi.eloranta@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Pirre Toivonen
puh. 050 329 1361
pirre.toivonen@muurame.fi

 

ISOLAHDEN PÄIVÄKOTI 

Osoite: Niinilähteentie 9 (käyntiosoite)
Pukkimäentie 1, 40950 Muurame

Versot ja Silmut (1-4 v)     puh. 040 087 6015
Isolahtipk.Silmut@muurame.fi

Neulaset (5-6v)                puh. 050 593 8583
Isolahtipk.Neulaset@muurame.fi

Varhaiskasvatusjohtaja Jaana Vähäpesola
puh. 040 547 9905
Virastotie 8, 40950 MUURAME

Päiväkodin vastuuopettaja
Satu Suoranta
puh. 040 5592335
satu.suoranta@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Sanna Poikonen
puh. 040 718 8691
sanna.poikonen@muurame.fi

KINKOMAAN PÄIVÄKOTI (vain 6 vuotiaat)

Osoite: Purotie 2, 40930 Kinkomaa
puh. 050 526 6942 ja 050 570 8553

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Osoite: Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Huvikumpu   puh. 050 526 6942
huvikumpu@muurame.fi

Kissankulma puh.050 5708553
kissankulma@muurame.fi

Melukylä puh. 050 469 9943
melukyla@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Riikka Honkanen
puh. 0400-237150
riikka.honkanen@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Kati Immonen
puh. 050 465 2138
kati.immonen@muurame.fi

LEIKARIN PÄIVÄKOTI 

Osoite: Tervamäentie 3, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Paaterot   puh. 040 822 9018
paaterot.leikari@muurame.fi

Tallerot    puh. 040 356 0610
tallerot.leikari@muurame.fi

Tuuterit    puh. 0400 237 215
tuuterit.leikari@muurame.fi

Vipuset    puh. 0400 237 214
vipuset.leikari@muurame.fi

Vellamot  puh. 050 591 7623
vellamot.leikari@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Riikka Honkanen
puh. 0400-237150
riikka.honkanen@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Kati Immonen
puh. 050 465 2138
kati.immonen@muurame.fi

SAUNAKYLÄN PÄIVÄKOTI (0 - 5 v.)

Osoite: Mertamäentie 5, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja
Anna-Maria Pursiainen
puh. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi


Maahiset          puh. 050 562 7356
maahiset.saunakyla@muurame.fi

Menninkäiset    puh. 040 585 1659
menninkaiset.saunakyla@muurame.fi

Haltijat             puh. 050 464 3503
haltijat.saunakyla@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Outi Eloranta
puh. 040 592 2647
outi.eloranta@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Pirre Toivonen
puh. 050 329 1361
pirre.toivonen@muurame.fi

KARHUNTASSU RYHMÄPERHEPÄIVÄHOITO (0 - 5 v.)

Osoite: Kaijalantie 2, 40950 Muurame 
puh. 040 837 4607
karhuntassu.ryhmis@muurame.fi

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Osoite: Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh: 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 

Kati Immonen puh. 050 465 2138
kati.immonen@muurame.fi

PERHEPÄIVÄHOITO (0 - 5 v.)

ALUE I
Niittyaho,Isolahti
Yksityinen varhaiskasvatus
Ostopalvelu
Varhaiskasvatusjohtaja
Jaana Vähäpesola
Osoite: Virastotie 8, 40950 Muurame
puh. 040 547 9905
jaana.vahapesola@muurame.fi

ALUE II
Verkkoniemi, Velkapohja, Rajala, Seunavuori, Rannankylä, Pitkälä, Riihiniemi
Päiväkodin johtaja
Anna-Maria Pursiainen
Mertamäentie 2, 40950 Muurame
puh. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi

ALUE III
Hautalanmäki, Tervamäki, Kotiranta, Paavalinvuori, Vuorenlahti, Rajahonka,
Keskusta, Jaakkola, Kinkomaa
Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Kati Immonen 050 465 2138
kati.immonen@muurame.fi

Kerho (2 - 5 v.)

Leikarin kerho (2 pv) ti-ke ja to-pe
Osoite: Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9017

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Katso myös