Varhaiskasvatus

Muuramessa varhaiskasvatuspalveluja järjestetään kunnallisissa ja yksityisissä päiväkodeissa, perhepäivähoidossa ja kerhoissa. Toimintaa ohjaavat valtakunnallisen varhaiskasvatussuunnitelman perusteet (VASU) ja Muuramen paikallinen varhaiskasvatussuunnitelma. Perhe voi hakea lapselleen varhaiskasvatuspaikkaa sekä kunnallisesta että yksityisestä varhaiskasvatuksesta. Kunta osallistuu yksityisen varhaiskasvatuksen kustannuksiin myöntämällä perheelle palvelusetelin.

Varhaiskasvatuksessa jokaiselle lapselle laaditaan henkilökohtainen varhaiskasvatussuunnitelma eli lapsen vasu.

Varhaiskasvatuspalvelut kuuluvat Hyvinvoinnin ja palveluiden lautakunnan alaisuuteen.

Varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen työ- ja loma-ajat

Toimintavuosi 2022 - 2023>

Syysloma: 17.-23.10.2022
Joululoma: 22.12.2022-8.1.2023
Talviloma: 27.2.-5.3.2023

Varhaiskasvatuksen toimisto:
Virastotie 8, 40951 Muurame

Varhaiskasvatusjohtaja
Sanna Satosaari
puh. 040 547 9905
sanna.satosaari@muurame.fi

Varhaiskasvatuspalveluiden sihteeri
Jaana Lahtonen
puh. 050 384 7630
jaana.lahtonen@muurame.fi

Varhaiskasvatusta tukevat palvelut ja toimijat 2022-2023>

Sosiaaliasiamies | Keski-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus (koskeverkko.fi) >

Tietosuojaselosteet ja käyttöohjeet

Effica varhaiskasvatuksen tietosuojaseloste >

Läsnä tietosuojaseloste >

Varda tietosuojaseloste >

Varhaiskasvatustietojen katselunäkymän käyttöohje >

Mikä Varda ? >

Varhaiskasvatuksen alueet jaetaan kahteen pääalueeseen: vaka-Muuratjärveen, jota johtaa päiväkodin johtaja Anna-Maria Pursiainen ja vaka-Päijänteeseen, jota johtaa päiväkodin johtaja Tuija Kuha.

Vaka-Muuratjärven alueeseen kuuluvat: Isolahden päiväkoti, Rajalan päiväkoti ja perhepäivähoito sekä Saunakylän päiväkoti.

Vaka-Päijänteen alueeseen kuuluvat: Karhuntassun ryhmis, Kinkomaan päiväkoti ja perhepäivähoito, Leikari ja Leikarin kerhot, Löytöretki sekä Niittyahon päiväkoti.

RAJALAN PÄIVÄKOTI 

Mertamäentie 2, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja 
Anna-Maria Pursiainen
puh. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi


KELTASIIPI

Auringot:       puh. 050-465 1633
auringot.rajala@muurame.fi

Tähdet:         puh. 040 848 0237
tahdet.rajala@muurame.fi

SINISIIPI

Delfiinit         puh. 050 408 0695
delfiinit.rajala@muurame.fi

Korallit          puh. 040 6158384
korallit.rajala@muurame.fi

Valaat           puh. 040 588 5469
valaat.rajala@muurame.fi

PUNASIIPI

Karpalot        puh. 040 718 8691
karpalot.rajala@muurame.fi

Vadelmat       puh. 050 534 0526
vadelmat.rajala@muurame.fi

VIHERSIIPI   

Hepokatit      puh. 040 848 0653
hepokatit.rajala@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Outi Eloranta
puh. 040 592 2647
outi.eloranta@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Pirre Toivonen
puh. 050 329 1361
pirre.toivonen@muurame.fi

LÖYTÖRETKEN PÄIVÄKOTI (0-5 v.)

Osoite: Kaijalantie 2, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Seikkailijat  puh. 050 598 0793
loytoretki.seikkailijat@muurame.fi

Tutkijat       puh. 050 400 8534
loytoretki.tutkijat@muurame.fi

Valloittajat   puh. 050 475 3621
loytoretki.valloittajat@muurame.fi

 

Päiväkodin apulaisjohtaja
Riikka Honkanen
puh. 0400-237150
riikka.honkanen@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Juulia Manninen
puh. 050 469 9943
juulia.manninen@muurame.fi

 

NIITTYAHON PÄIVÄKOTI (5-6 v.)

puh. 040 585 3041 
Osoite: Männikkötie 5. 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Riikka Honkanen
puh. 0400 237 150
riikka.honkanen@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Kati Immonen
puh. 050 465 2138
kati.immonen@muurame.fi

 

ISOLAHDEN PÄIVÄKOTI 

Osoite: Niinilähteentie 9 (käyntiosoite)
Pukkimäentie 1, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja
Anna-Maria Pursiainen
Virastotie 8, 40950 Muurame
puh.040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi

Silmut (3-5v.)     puh. 040 087 6015
Isolahtipk.Silmut@muurame.fi

Neulaset (5-6v.)   puh. 050 593 8583
Isolahtipk.Neulaset@muurame.fi

Versot (0-3v.)     puh. 040 153 1822
Isolahtipk.Versot@muurame.fi

Päiväkodin vastuuopettaja
Satu Suoranta
puh. 040 5592335
satu.suoranta@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Pirre Toivonen 
puh. 050 329 1361
pirre.toivonen@muurame.fi

KINKOMAAN PÄIVÄKOTI (vain 6 vuotiaat)

Osoite: Purotie 2, 40930 Kinkomaa
puh. 050 526 6942 ja 050 570 8553

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Osoite: Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Huvikumpu   puh. 050 526 6942
huvikumpu@muurame.fi

Kissankulma puh.050 5708553
kissankulma@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Riikka Honkanen
puh. 0400-237150
riikka.honkanen@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Juulia Manninen
puh. 050 469 9943
juulia.manninen@muurame.fi

LEIKARIN PÄIVÄKOTI 

Osoite: Tervamäentie 3, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Paaterot   puh. 040 822 9018
paaterot.leikari@muurame.fi

Tallerot    puh. 040 356 0610
tallerot.leikari@muurame.fi

Tuuterit    puh. 0400 237 215
tuuterit.leikari@muurame.fi

Vipuset    puh. 0400 237 214
vipuset.leikari@muurame.fi

Vellamot  puh. 050 591 7623
vellamot.leikari@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Riikka Honkanen
puh. 0400-237150
riikka.honkanen@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Kati Immonen
puh. 050 465 2138
kati.immonen@muurame.fi

SAUNAKYLÄN PÄIVÄKOTI (0 - 5 v.)

Osoite: Mertamäentie 5, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja 
Anna-Maria Pursiainen
puh. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi


Maahiset          puh. 050 562 7356
maahiset.saunakyla@muurame.fi

Menninkäiset    puh. 040 585 1659
menninkaiset.saunakyla@muurame.fi

Haltijat             puh. 050 464 3503
haltijat.saunakyla@muurame.fi

Päiväkodin apulaisjohtaja
Outi Eloranta
puh. 040 592 2647
outi.eloranta@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Pirre Toivonen
puh. 050 329 1361
pirre.toivonen@muurame.fi

KARHUNTASSU RYHMÄPERHEPÄIVÄHOITO (0 - 5 v.)

Osoite: Kaijalantie 2, 40950 Muurame 
puh. 040 837 4607
karhuntassu.ryhmis@muurame.fi

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Osoite: Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh: 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Juulia Manninen
puh.050 469 9943
juulia.manninen@muurame.fi

PERHEPÄIVÄHOITO (0 - 5 v.)


Vaka - Muuratjävi

Päiväkodin johtaja
Anna-Maria Pursiainen
Mertamäentie 2, 40950 Muurame
puh. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi


Vaka - Päijänne

Päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Juulia Manninen
p. 050 469 9943
juulia.manninen@muurame.fi

Kerho (2 - 5 v.)

Leikarin kerho (2 pv) ti-ke 
Osoite: Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9017

Koulujen loma-aikoina kerhot ovat kiinni.
Kerho on maksuton.

Varhaiskasvatusjohtaja 
Sanna Satosaari
puh. 040 547 9905
sanna.satosaari@muurame.fi

Katso myös