Valitse sivu

Varhaiskasvatus

Muuramessa varhaiskasvatuspalveluja järjestetään kunnallisissa ja yksityisissä päiväkodeissa, perhepäivähoidossa ja kerhoissa. Toimintaa ohjaavat valtakunnallisen varhaiskasvatussuunnitelman perusteet (VASU) ja Muuramen paikallinen varhaiskasvatussuunnitelma. Perhe voi hakea lapselleen varhaiskasvatuspaikkaa sekä kunnallisesta että yksityisestä varhaiskasvatuksesta. Kunta osallistuu yksityisen varhaiskasvatuksen kustannuksiin myöntämällä perheelle palvelusetelin.

Varhaiskasvatuksessa jokaiselle lapselle laaditaan henkilökohtainen varhaiskasvatussuunnitelma eli lapsen vasu.

Varhaiskasvatuspalvelut kuuluvat Hyvinvoinnin ja palveluiden lautakunnan alaisuuteen.

Varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen työ- ja loma-ajat

Toimintavuosi 2023 – 2024>
(9.8.2023 – 31.5.2024)

Syysloma: 16.-22.10.2023
Joululoma: 22.12.2023-7.1.2024
Talviloma: 26.2.-3.3.2024

Esiopetus päättyy 31.5.2024

Toimintavuosi 2024 -2025>
(8.8.2024-30.5.2025)

Syysloma: 14.10.-20.10.2024
Joululoma: 21.12.2024-6.1.2025
Talviloma: 24.2.-2.3.2025

Loma-aikoina varhaiskasvatusta järjestetään vain tarpeen mukaisesti.

Varhaiskasvatuksen toimisto:
Virastotie 8, 40951 Muurame

varhaiskasvatusjohtaja
vs. Merja Hautakangas
puh. 040 547 9905
merja.hautakangas@muurame.fi

varhaiskasvatuksen sihteeri
Jaana Lahtonen
puh. 050 384 7630
jaana.lahtonen@muurame.fi

Sosiaaliasiamies | Keski-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus (koskeverkko.fi) >https://www.hyvaks.fi/asiakkaana/sosiaaliasiavastaava

Sosiaaliasiamies/sosiaaliasiavastaava:

  • neuvoo asiakkaita asiakaslain soveltamiseen liittyvissä kysymyksissä
  • neuvoo ja tarvittaessa avustaa asiakasta muistutuksen tekemisessä
  • tiedottaa asiakkaan oikeuksista
  • toimii asiakkaan oikeuksien edistämiseksi ja toteuttamiseksi

Sosiaaliasiavastaavatoiminnan vastuuhenkilönä toimii Eija Hiekka.

Sosiaaliasiavastaava on puolueeton neuvoja, hän ei tee päätöksiä eikä myönnä etuuksia. Tehtäviin kuuluvat julkiset ja yksityiset sosiaalihuollon palvelut sekä varhaiskasvatus ja lasten päivähoito, mutta eivät Kelan, TE-toimiston, terveydenhuollon, velkaneuvonnan tai edunvalvonnan palvelut.

Sosiaalivastaavan neuvontapalvelu on maksutonta. Tapaaminen sovitaan aina erikseen.

Tietosuojaselosteet ja käyttöohjeet

Effica varhaiskasvatuksen tietosuojaseloste >

Läsnä tietosuojaseloste >

Varda tietosuojaseloste >

Varhaiskasvatustietojen katselunäkymän käyttöohje >

Mikä Varda ? >

Leikarin päiväkoti

Osoite: Tervamäentie 3, 40950 Muurame

päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Paaterot   puh. 040 822 9018
paaterot.leikari@muurame.fi

Tallerot    puh. 040 356 0610
tallerot.leikari@muurame.fi

Tuuterit    puh. 0400 237 215
tuuterit.leikari@muurame.fi

Vipuset    puh. 0400 237 214
vipuset.leikari@muurame.fi

Vellamot  puh. 050 591 7623
vellamot.leikari@muurame.fi

Vesselit puh. 040 653 2118
vesselit.leikari@muurame.fi

päiväkodin apulaisjohtaja
Riikka Honkanen
puh. 0400 237150
riikka.honkanen@muurame.fi

varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Sanna Poikonen
puh. 050 329 3375
sanna.poikonen@muurame.fi

Saunakylän päiväkoti (0 – 5 v.)

Osoite: Mertamäentie 5, 40950 Muurame

päiväkodin johtaja
Anna-Maria Pursiainen
p. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi

päiväkodin apulaisjohtaja
Outi Eloranta
puh, 040 592 2647
outi.eloranta@muurame.fi

Maahiset          puh. 050 562 7356
maahiset.saunakyla@muurame.fi

Menninkäiset    puh. 040 585 1659
menninkaiset.saunakyla@muurame.fi

Haltijat             puh. 050 464 3503
haltijat.saunakyla@muurame.fi

päiväkodin vastuuopettaja
Jenna Virtanen
puh. 040 152 8934
jenna.virtanen@muurame.fi

varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Pirre Toivonen
puh. 050 329 1361
pirre.toivonen@muurame.fi

Kinkomaan päiväkoti

Osoite: Purotie 2, 40930 Kinkomaa
puh. 050 526 6942 ja 050 570 8553

päiväkodin johtaja
Satu Suoranta
puh. 040 559 2335
satu.suoranta@muurame.fi

Huvikumpu   puh. 050 526 6942
huvikumpu@muurame.fi

Kissankulma puh.050 570 8553
kissankulma@muurame.fi

Vaahteramäki puh. 040 489 2981
kinkomaa.vaahteramaki@muurame.fi

Ruusukuja puh. 040 487 8515
kinkomaa.ruusukuja@muurame.fi

varhaiskasvatuksen erityisopettaja 
Juulia Manninen
puh. 050 469 9943
juulia.manninen@muurame.fi

Perhepäivähoito (0 – 5 v.)

päiväkodin johtaja
Anna-Maria Pursiainen
p. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi

varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Juulia Manninen
p. 050 469 9943
juulia.manninen@muurame.fi

Isolahden päiväkoti

Osoite: Niinilähteentie 9 (käyntiosoite)
Pukkimäentie 1, 40950 Muurame

päiväkodin johtaja
Satu Suoranta
puh. 040 559 2335
satu.suoranta@muurame.fi

Silmut (3-5v.)     puh. 040 087 6015
Isolahtipk.Silmut@muurame.fi

Neulaset (5-6v.)   puh. 050 593 8583
Isolahtipk.Neulaset@muurame.fi

Versot (0-3v.)     puh. 040 153 1822
Isolahtipk.Versot@muurame.fi

varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Kati Immonen
puh. 050 465 2138
kati.immonen@muurame.fi

Löytöretken päiväkoti (0-5 v.)

Osoite: Kaijalantie 2, 40950 Muurame

päiväkodin johtaja
Tuija Kuha
Tervamäentie 3, 40950 Muurame
puh. 040 822 9019
tuija.kuha@muurame.fi

Seikkailijat  puh. 050 598 0793
loytoretki.seikkailijat@muurame.fi

Tutkijat       puh. 050 400 8534
loytoretki.tutkijat@muurame.fi

Valloittajat   puh. 050 475 3621
loytoretki.valloittajat@muurame.fi

päiväkodin apulaisjohtaja
Riikka Honkanen
puh. 0400-237150
riikka.honkanen@muurame.fi

varhaiskasvatuksen erityisopettaja
Sanna Poikonen
puh. 050 329 3375
sanna.poikonen@muurame.fi

 

Rajalan päiväkoti

Osoite: Mertamäentie 2, 40950 Muurame

Päiväkodin johtaja
Anna-Maria Pursiainen
puh. 040 831 5552
anna-maria.pursiainen@muurame.fi

päiväkodin apuaisjohtaja .
Outi Eloranta 
puh, 040 592 2647
outi.eloranta@muurame.fi

KELTASIIPI

Auringot:       puh. 050-465 1633
auringot.rajala@muurame.fi

Tähdet:         puh. 040 848 0237
tahdet.rajala@muurame.fi

SINISIIPI

Delfiinit         puh. 050 408 0695
delfiinit.rajala@muurame.fi

Kuutit            puh. 040 358 9841
kuutit.rajala@muurame.fi

Valaat           puh. 040 588 5469
valaat.rajala@muurame.fi

PUNASIIPI

Karpalot        puh. 040 718 8691
karpalot.rajala@muurame.fi

Korallit          puh. 040 615 8384
korallit.rajala@muurame.fi

Vadelmat       puh. 050 534 0526
vadelmat.rajala@muurame.fi

VIHERSIIPI   

Hepokatit      puh. 040 848 0653
hepokatit.rajala@muurame.fi

Korennot       puh. 040 683 4004
korennot.rajala@muurame.fi

varhaiskasvatuksen erityisopettaja (Viher- ja Keltasiipi)
Pirre Toivonen
puh. 050 329 1361
pirre.toivonen@muurame.fi

varhaiskasvatuksen erityisopettaja (Puna- ja Sinisiipi)
Laura Väänänen
puh. 050 469 8941
laura.vaananen@muurame.fi

Mäkelänmäen päiväkoti

1.8.2024 alkaen esiopetus ja esiopetusta täydentävää varhaiskasvatusta keskitetään keskustan alueella Mäkelänmäen päiväkotiin.
Mäkelänmäentie 8

Lisätietoja:
Merja Hautakangas, varhaiskasvatusjohtaja vs.
merja.hautakangas@muurame.fi

puh. 040 547 9905